Zakup dedyka i co dalej?
arnidz - 27-02-2009 16:34
Zakup dedyka i co dalej?
Witam.
Potrzebuję (sam nie potrafię sprecyzować dokładnie)....
Planuje zakup dedyka i nie do końca wiem, co dalej wybrać.
Wcześniej korzystałem z shared gdzieś w usa. Tam korzystałem z cPanelu, więc dla mnie, (nie-informatyka) było wszystko w miarę proste.
Tutaj (w OVH) są do wyboru różne systemy, jednak z tego co podpatrzyłem - cPanel jest dość drogi. Plesk z tego co podejrzałem demo - jakoś nie przypadł mi do gustu. I powiedzmy zdecydowałem się na licencję DirectAdmin.
Ale teraz do rzeczy:
- jaki system wybrać na starcie?
- dostęp do ssh to dla mnie czarna magia
- jeżeli czysty system - będe poszukiwał pomocy w instalacji i konfigurowaniu
Pozdrawiam
arnidz - GG 3491795
arnidz@interia.pl
Rozz - 27-02-2009 16:45
1. co chcesz miec na tym dedyku? w jakim celu go kupujesz?
2. czy chcesz sie nauczyc tej czarnej magi czy ma tak pozostac?
3. czy chcesz kogos zatrudnic do administracji serwera ?
arnidz - 27-02-2009 19:37
Na dedyku ma się znaleźć kilkaset Gb specyficznego oprogramowania. Dotychczas na mniejszą skalę działało to na serwerze współdzielonym.
Na stronie funkcjonował prosty skrypt (AutoIndex) z logowaniem i kontami dla pewnej grupy osób.
Z poziomu cPanel miałem możliwość tworzenia kont ftp, email, sprawdzania transferów itp.
Nie pałam entuzjazmem do nauki ssh.
W sumie - poszukuję na chwilę obecną podpowiedzi - jaki system wybrać i co dalej.
Na chwilę obecną muszę skończyć przygotowywać dane do wrzucenia.
A docelowo - podejrzewam, że będę potrzebował kogoś, kto odpłatnie przygotuje mi świeżo zakupiony serwer.
Zastanawiam sie nawet nad sposobem wrzucenia powiedzmy 400 Gb na serwer. Wcześniej......... leciało to sobie po dwóch, czasami czterech neostradach w górę:)
mlodszy - 28-02-2009 08:08
Czyli potrzebujesz zestawu aplikacji na hosting. Pytanie jak duzo userow.
Mozesz wybrac cos gotowego od OVH(wiekszosc Ci napisze ze nie lubi ich tutaj :P) albo cos czystego. Z tego co widze nie bedzie to chyba jakas ogromna ilosc userow. Debian czysty w zupelnosci zapewnic moze Ci taka funkcjonalnosc oczywiscie z odpowiednim zestawem aplikacji i po konfiguracji. Wymagac to bedzie jednak samodzielnej konfiguracji.
Licencje na cPanel mozesz sam zakupic i miec funkcjonalnosc jak miales nawet.
arnidz - 28-02-2009 12:51
Hmm, co do userów - początkowo kilku, docelowo 20-30.
Nie miałem zamiaru wyrywać sie na dedyka, ale przy ilości danych 400Gb - shared wymiękają.
Dobrze - powiedzmy Debian. A co do tego dalej? Jakie aplikacje?
Co do cPanelu - za droga zabawka, chcąc wykupić licencję - to 99netto m-c - to połowa miesięcznej ceny serwera. A nie jest on nastawiony na zyski, przynajmniej narazie.
I jeszcze jedno zasadnicze pytanie. Jakich kosztów moge się spodziewać na początku? Za konfigurację, instalację aplikacji i doprowadzenie tego do stanu, w jakim będę sam w stanie obsługiwać.
mlodszy - 28-02-2009 12:57
Ogolnie kto ile wezmie. Roznie bywa z cena.
Na moje oko: Apache, Php5, MySQL, ProFTPd, Postifx+Dovecot badz Courier.
A dokladnie na czym ma polegac sprawdzanie transferow?
Panel to jakis WebMin jezeli darmowy.
Wampir98 - 19-03-2009 18:48
Adminem nie jestem -ale doradzę.
Wwitam
Debian jest ok. - ma tylko jedną wadę.
Pakiety gotowe - sa kompilowane na innych maszynach - dopasowane do setek różnych konfiguracji komputera - i mają w zwiazku z tym jedną wadę: szybkosć.
Z moich doświadczeń wynika - że pakiet gotowy na dystrybucji debian lub jego klon chodzi około 15 -50% wolniej - od skompilowanego na maszynie - na której ma docelowo pracować.
Debian co prawda ma narzędzie do kompilacji i automatycznego budowania pakietów -
apt-build - ale nie jest to sposób zbyt skuteczny.
Maksymalną wydajność i szybkość aplikacji uzyskasz tylko wtedy - gdy możliwie największaczęść softu będzie skompilowana na maszynie - na której ma pracować - pod warunkiem dopasowania konfiguracji kompilatora ( flagi kompilacyjne gcc).
Do kompilowania i budowania pakietów masz na ovh do wyboru FreeBSd lub Gentoo.
Są to dwa systemy - gdzie są instalatory - które budują pakiety na miejscu - umożliwiają przebudowanie całego systemu przypomocy instalatora ( w gentoo to polecenie emerge world w freebsd podobnie).
Na forum debiana czytałem kiedyś post kogoś - kto chciał stawiać podobny serwer na debianie -budując pakiety apt-buildem. Chyba z 5 osób mu poradziło - żeby nie zawracał sobie głowy apt-buildem - tylko stawiał serwer na systemie gentoo-hardened.
Nawiasem mówiąc - kiedy tu czytam oferty konfiguracji serwera na ubuntu, debianie czy centos - to jak to oceniać - kiedy na forach czysto linuxowych ludzie szczerze piszą - że na hosting najlepsze są freebsd lub gentoo.
Kłopot z freebsd oraz gentoo jest natomiast inny:
kiedy zwykłego desktopa na ubuntu postawisz gotowego dopracy w godzinę, to na gentoo skonfigurowanie takiego samego desktopa w gentoo większości ludzi zajmuje dzień lub dwa, a znam studenta informatyki - który bardzo chciał mieć komputer na gentoo - po dwóch tygodniach komplowania i konfigurowania programów zreezygnował - i zmienił system na ubuntu.
Natomiast na hostingu - jeśli stawiasz serwer z Apachem, serwerem mysql, serwerem poczty i kilka dodatkowych programów - kompilacja i budowanie pakietów nie jest straszne.
Natomiast zysk na wydajności zauważalny ( jakieś 15 -30% szybciej) - chociaż większość ludzi - którzy potrafią postawić serwer tylko na debianie cz innym pakietowym systemie będzie twierdzić - ze skąd - różnica to najwyżej 2%.
Ja w domu używam ubuntu - i sama kompilacja kernela - w porównaniu ze standartowym - przyspieszyła mój komputer o około 20% - a żadnym ekspertem nie jestem.
Apache budowany ze źródeł - sam próbowałem - chodzi wyraźnie szybciej.
A moc obliczeniowa serwerów nie jest nieskończona - i nie jest z gumy.
Pozdrawiam
no4b - 19-03-2009 20:47
Cytat:
Debian jest ok. - ma tylko jedną wadę.
Naliczyłbym kilka więcej ;)
Cytat:
Z moich doświadczeń wynika - że pakiet gotowy na dystrybucji debian lub jego klon chodzi około 15 -50% wolniej - od skompilowanego na maszynie - na której ma docelowo pracować.
To jest gruba przesada. Owszem, są pakiety, które mogą osiągnąć nawet tak wielkie przyspieszenie po odpowiednim kompilowaniu, ale PRZYTŁACZAJĄCA większość nigdy nie osiągnie nawet 5% różnicy. Co więcej, jeśli kompiluje osoba niedoświadczona to może spowodować nawet *spadek* wydajności (poprzez zły dobór opcji kompilatora). Co gorsza, może doprowadzić do tego, że wygenerowany przez kompilatora kod będzie *niepoprawny* i będzie błędnie działał.
Cytat:
Debian co prawda ma narzędzie do kompilacji i automatycznego budowania pakietów - apt-build - ale nie jest to sposób zbyt skuteczny.
Ależ jest bardzo skuteczny (znaczy w pełni działa), tylko niewygodny.
Cytat:
Maksymalną wydajność i szybkość aplikacji uzyskasz tylko wtedy - gdy możliwie największaczęść softu będzie skompilowana na maszynie - na której ma pracować - pod warunkiem dopasowania konfiguracji kompilatora ( flagi kompilacyjne gcc).
Sama maszyna nie ma tu większego znaczenia. Chodzi właśnie o opcje z jakimi uruchomiony jest kompilator. Ta sama wersja kompilatora uruchomiona z tymi samymi opcjami na takim samym systemie i architekturze, ale na innej maszynie da jednakowe wyniki (właściwość tę często się wykorzystuje).
Cytat:
Nawiasem mówiąc - kiedy tu czytam oferty konfiguracji serwera na ubuntu, debianie czy centos - to jak to oceniać - kiedy na forach czysto linuxowych ludzie szczerze piszą - że na hosting najlepsze są freebsd lub gentoo.
Z każdej dystrybucji można zrobić dobry serwer, to jedynie kwestia wysiłku włożonego w jego przygotowanie.
Cytat:
którzy potrafią postawić serwer tylko na debianie cz innym pakietowym systemie będzie twierdzić - ze skąd - różnica to najwyżej 2%.
I w wielu wypadkach będą mieć rację.
Cytat:
Ja w domu używam ubuntu - i sama kompilacja kernela - w porównaniu ze standartowym - przyspieszyła mój komputer o około 20%
To znaczy, że procesor zamiast taktować 1000 MHz teraz taktuje 1200 MHz? ;) (tak, wiem, czepiam się :>)
I żeby nie było, to wszystko piszę jako doświadczony i zdeklarowany fan Gentoo i FreeBSD (który jednak i Debianem oraz paroma innymi dystrybucjami nie pogardzi) :)
@arnidz: w tym wypadku skonfigurowany przez administratora serwer z panelem webmin powinien spełnić oczekiwania. Przez nieskromność mogę siebie polecić ;)
Wampir98 - 27-05-2009 20:03
Nie czepiasz się - tylko pieprzysz.
Cytat:
To znaczy, że procesor zamiast taktować 1000 MHz teraz taktuje 1200 MHz? (tak, wiem, czepiam się :>)
Procesor miał i ma 2 * 266 Ghz.
A przyspieszenie o około 20% to skutek... zmiany pewnego parametru (obsługa RAM - zgadnij który parametr) z 300 na 1000 Hz, oraz włączenie SMP - @no4b zgadnij - co to, i kilka innych zmian dało zysk na szybkości około 20 %.
Ponadto na hosting opłaca się (stabilność i bezpieczestwo) zbudować demony - apache, mysql i inne - ze statycznie zbudowanymi bibliotekami.
@no4b mam nadzieję że wiesz - co to statyczne biblioteki.;-)
Przy systemie serwerowym - który na dysku zajmuje około 1 - 2 GB wzrost zajętości dysku nie jest znaczny, natomiast mysql'a czy apacha z takimi bibliotekami 2 razy łatwiej przepakować do jaila/chroota, po za tym brak bibliotek współdzielonych dynamicznie powoduje - ze jeden błąd po aktualizacji albo exploit nie wywali całego systemu.
Każdy może polecać swoje usługi - pod warunkiem - że nie próbuje oszukać klienta - wykorzystując jego niewiedzę i brak doświadczenia.
To by było na tyle.
no4b - 27-05-2009 23:40
Cytat:
A przyspieszenie o około 20% to skutek... zmiany pewnego parametru (obsługa RAM - zgadnij który parametr) z 300 na 1000 Hz
Widać, że nie masz zielnego pojęcia o czym piszesz. Ten parametr nie ma nic wspólnego z taktowaniem pamięci RAM. To odpowiada za to jak często timer robi "kernel interrupt" i więcej wcale nie znaczy lepiej. To działa na zasadzie coś za coś, ale jak chcesz się dowiedzieć więcej to musisz sobie poszukać sam.
Cytat:
włączenie SMP - @no4b zgadnij - co to
Ja, w przeciwieństwie do Ciebie nie muszę zgadywać. Ja wiem.
Cytat:
Ponadto na hosting opłaca się (stabilność i bezpieczestwo) zbudować demony - apache, mysql i inne - ze statycznie zbudowanymi bibliotekami.
@no4b mam nadzieję że wiesz - co to statyczne biblioteki.;-)
Wiem co to jest i jak widzę takie bzdury to chciałbym, żeby zawód administratora był reglamentowany. Jestem pewny, że nie dostałbyś licencji.
Cytat:
Przy systemie serwerowym - który na dysku zajmuje około 1 - 2 GB wzrost zajętości dysku nie jest znaczny, natomiast mysql'a czy apacha z takimi bibliotekami 2 razy łatwiej przepakować do jaila/chroota, po za tym brak bibliotek współdzielonych dynamicznie powoduje - ze jeden błąd po aktualizacji albo exploit nie wywali całego systemu.
Aż się nóż otwiera... A błąd przed aktualizacją? Zdajesz sobie sprawę, że na znaczną część znanych błędów są dostępne poprawki? A jeśli te błędy dotyczyły bibliotek, z których korzysta choćby apache? Rozumiesz to, że wtedy mimo aktualizacji biblioteki progam dalej zawiera jej starą wersję? Pomyśl przez chwilę zanim coś napiszesz.
Cytat:
Każdy może polecać swoje usługi - pod warunkiem - że nie próbuje oszukać klienta - wykorzystując jego niewiedzę i brak doświadczenia.
Owszem, ale dramat jest dopiero wtedy, kiedy ktoś, kto wiedzy nie posiada próbuje próbuje pouczać innych.
Proszę Cię, przestań się już kompromitować.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plkonstruktor.keep.pl