NEC MultiSync P221W - monitor dla zawodowca
PCArena.pl - 20-01-2009 13:54
NEC MultiSync P221W - monitor dla zawodowca W dniu dzisiejszym prezentujemy Państwu coś specjalnego, dzięki uprzejmości firmy NEC jako pierwsi w Polsce, jak i na świecie mamy przyjemność przetestować w naszej redakcji monitor NEC MultiSync P221W przeznaczony dla profesjonalistów. Produkt miał swoją premierę kilka dni temu. 22" monitor oznaczony symbolem NEC MultiSync P221W, pochodzi z nowej profesjonalnej panoramicznej serii P - Professional. Jego podstawowym przeznaczeniem jest praca wszędzie tam, gdzie kolor ma duże znaczenie. Z tego właśnie powodu wyposażony został w profesjonalny panel S-PVA oraz 10 bitową tablicę LUT umożliwiającą 10 bitową korekcję krzywej gamma. Dzięki twemu nie tylko barwy, ale również gradienty tonalne powinny być odwzorowane znakomicie.
Link:http://pcarena.pl/page/86255/NEC-Mul...dla-zawodowca/
Nie zarejestrowany - 20-01-2009 14:14
W tej cenie po prostu masakra !!!!
Nie zarejestrowany - 20-01-2009 22:27
Witam..jestem ciekaw jak bedzie spisywal przy starych grach,jak chociazby CS. jesli nie bedzie smuzenia, kupuje to cudo.pzdr
Nie zarejestrowany - 22-01-2009 09:41
Cytat:
Witam..jestem ciekaw jak bedzie spisywal przy starych grach,jak chociazby CS. jesli nie bedzie smuzenia, kupuje to cudo.pzdr Monitor ma 6ms g-g co przy panelu S-PVA powinno dać rewelacyjne wyniki !!!
rowan - 22-01-2009 10:36
P221W Skąd w menu RGB (druga strona recenzji, pierwsze zdjęcie od lewej) jest 6 kolorowa regulacjia charakterystyczna dla monitorów serii 90 (Red, Yellow, Green, Cyan, Blue, Magneta)? Opisywany monitor, w menu, ma klasyczną regulację - Red-Green-Blue. Moim zdaniem zdjęcie jest zdjęciem menu jednego z monitorów serii 90. Wszystkie zdjęcia monitora są zdjęciami z materiałów prasowych i reklamowych firmy NEC.
Nie zarejestrowany - 26-01-2009 10:51
Cytat:
Skąd w menu RGB (druga strona recenzji, pierwsze zdjęcie od lewej) jest 6 kolorowa regulacjia charakterystyczna dla monitorów serii 90 (Red, Yellow, Green, Cyan, Blue, Magneta)? Opisywany monitor, w menu, ma klasyczną regulację - Red-Green-Blue. Moim zdaniem zdjęcie jest zdjęciem menu jednego z monitorów serii 90. Wszystkie zdjęcia monitora są zdjęciami z materiałów prasowych i reklamowych firmy NEC. Masz monitor? Wejdz w tryb zaawansowany.
Nie zarejestrowany - 26-01-2009 16:48
W trybie zaawansowanym (jednoczesne wciśnięcie przycisku POWER i SELECT) jest niewiele więcej - podobnie jak w menu podstawowym można regulować tylko kanały RGB, w recenzji podano, że "można zmieniać temperaturę barwową w bardzo dużym zakresie z krokiem, co 100K! oraz kontrolować niezależnie każdy z podstawowych jak i wtórnych kanałów barwowych RGBCMY" - w omawianym Necu nie istnieje taka możliwość w żadnym menu, nawet zaawansowanym. W trybie sRGB (lub symulacji tego trybu) monitor wykazuje bardzo duże nieciągłosci gradientów, mój stary, kilkuletni monitor w porównaniu z tym Necem to poezja. Być może to celowy zabieg firmy Nec, który ma zmuśić użytkownika do zakupu kalibratora i oprogramowania Spectraview II - w celu sprzętowej kalibracji tego modelu.
rowan - 26-01-2009 22:17
W nawiązaniu do poprzedniego postu, kilka fotek (niestety bardzo stary aparat i złe warunki oświetleniowe).
http://edu.win.pl/P221W/P221W_basic_menu.jpghttp://edu.win.pl/P221W/P221W_advanced_menu_4.jpghttp://edu.win.pl/P221W/P221W_5.jpghttp://edu.win.pl/P221W/P221W_3.jpghttp://edu.win.pl/P221W/P221W_2.jpgNiestety, jak już pisałem wcześniej w menu nie ma regulacji sześciu kolorów jak to opisywano w recenzji (regulacja RGBCMY), co widać na zdjęciach menu postawowego i zaawansowanego, nie ma tez regulacji temperatury kolorów ze skokiem 100K (proszę przeczytać stosowny wątek w recenzji monitora).
marcin.r.straczek - 27-01-2009 09:30
Cytat:
W trybie zaawansowanym (jednoczesne wciśnięcie przycisku POWER i SELECT) jest niewiele więcej - podobnie jak w menu podstawowym można regulować tylko kanały RGB, w recenzji podano, że "można zmieniać temperaturę barwową w bardzo dużym zakresie z krokiem, co 100K! oraz kontrolować niezależnie każdy z podstawowych jak i wtórnych kanałów barwowych RGBCMY" - w omawianym Necu nie istnieje taka możliwość w żadnym menu, nawet zaawansowanym. W trybie sRGB (lub symulacji tego trybu) monitor wykazuje bardzo duże nieciągłosci gradientów, mój stary, kilkuletni monitor w porównaniu z tym Necem to poezja. Być może to celowy zabieg firmy Nec, który ma zmuśić użytkownika do zakupu kalibratora i oprogramowania Spectraview II - w celu sprzętowej kalibracji tego modelu.
NEC MultiSync P221W to monitor szerokogamutowy. Symulowanie sRGB choć możliwe jest kompletnie bezsensu ponieważ może istotnie zepsuć jakość barw. Tryb AdobeRGB w całości pokrywa sRGB i jeżeli wygenerujemy odpowiedni profil i zaaplikujemy go do oprogramowania graficznego monitor będzie wyświetlał tylko barwy z zakresu sRGB. Podobnie działa EIZO, LaCie oraz inni.
ROVANMonitor, który testowaliśmy posiadał pełne menu OSD dokładnie takie które spotykamy w całej serii MultiSync 90. Czyli z pełną regulacją RGB CMY ... niemniej jednak nie widzę problemu jeżeli monitor nie posiada takiej funkcjonalności. I tak w 99% przypadkach manipulacja takimi ustawieniami wymaga nieustannego korygowania kalibratorem.
Jeżeli pozwolisz rowan zamieścimy twoje zdjęcia jako zdjęcia menu monitora OK ?
W sprawie MENU OSD jeszcze dzisiaj skontaktujemy się z NEC i poprosimy o wyjaśnienie.
marcin.r.straczek - 27-01-2009 11:18
Jak obiecałem skontaktowaliśmy się z przedstawicielstwem NEC Display Solutions Europe GmbH w Polsce. Rozmawialiśmy z Panem Wojciechem Koskiem, Specjalistą ds. Technologii. Otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi na zadane przez naszych czytelników pytania:
Marcin.R.Strączek (PCarena.pl): Recenzja monitora NEC MultiSync P221W spotkała się ze sporym zainteresowaniem użytkowników którzy zauważyli, że menu OSM testowanego przez naszą redakcję egzemplarza istotnie różni się od menu OSM egzemplarzy dostępnych obecnie na rynku.
Wojciech Kosek (NEC Display Solutions): Monitor, który dostarczony został do redakcji PCarena.pl już jakiś czas temu był egzemplarzem przedprodukcyjnym. Ze względu na to że PCarena.pl otrzymała monitor jako pierwsza redakcja na świecie i na długo przed premierą nie wszystkie funkcje OSM monitora były do końca zaakceptowane.
M.R.S: Czy oznacza to, że egzemplarze obecnie sprzedawane są gorsze od tego, który testowaliśmy?
W.K: Oczywiście nie, sprzedawane obecnie monitory NEC MultiSync P221W są dokładnymi kopiami monitora, który otrzymała do testów PCarena.pl. Jedyna różnica polega na ograniczeniu pewnych funkcji menu OSM.
M.R.S: Jakie są to konkretnie funkcje i dlaczego zostały zmienione/zablokowane?
W.K: Sprzedawane obecnie monitory nie posiadają możliwości regulacji kanałów wtórnych CMY oraz nie posiadają zaprogramowanych trybów wyświetlania obrazu o danej temperaturze bieli z możliwością jej regulacji z interwałem 100K. Udostępnione zostały za to tryby 9300K, 8200K, 7500K, sRGB, 5000K, Native oraz Programmable bez możliwości regulacji suwakiem temperatury bieli. Niemniej jednak pełna regulacja kanałów RGB umożliwia uzyskanie dowolnej temperatury bieli za pomocą sterowania wagami poszczególnych kanałów RGB. Monitor posiada również możliwość regulacji parametru gamma. Funkcje te zostały zablokowane w celu podkreślenia różnicy między monitorem z serii MultiSync P, a MultiSync 90. Monitory z serii MultiSync 90 posiadają rozszerzone do granic możliwości menu OSM oraz 12 bitową korekcję krzywej gamma, w przypadku serii MultiSync P mamy do czynienia z rozszerzonym (choć w mniejszym stopniu) menu OSM oraz 10 bitową korekcją krzywej gamma, a także możliwością sprzętowej kalibracji – czego nie posiada seria 90. Klient może wybrać to co odpowiada mu najbardziej. Dodam, że monitor NEC MultiSync P221W posiada również szeroki gamut barwowy, który jest również cechą najbardziej zaawansowanych monitorów z serii MultiSync 90 np.: NEC MultiSync LCD2690WUXI2 czy NEC MultiSync LCD3090WQXi.
M.R.S: Czyli wszystkie pozostałe funkcjonalności są identyczne jak w testowanym przez nas egzemplarzu?
W.K: Wszystkie pozostałe funkcje są identyczne jak w testowanym przez PCarena.pl egzemplarzu. Monitor posiada szeroki gamut barwowy (około 95% AdobeRGB), 10 bitową korekcję krzywej gamma, panel S-PVA z 6ms czasem reakcji, kontrastem 1000:1 oraz jasnością 300cd/m2, a także charakteryzuje się niezwykle niskim współczynnikiem DeltaE, zarówno w przypadku ustawień fabrycznych jak i po kalibracji. NEC Display Solutions dołożył wszelkich starań, aby monitor NEC MultiSync P221W wyświetlał kolory maksymalnie dokładnie nawet bez kalibracji, od razu po wyciągnięciu monitora z pudła.
M.R.S: Dziękuje zatem za wyjaśnienia.
W.K: Również dziękuje.
rowan - 27-01-2009 12:09
Myślę, że celowa byłaby zamiana zdjęć menu na te, które zamieściłem na forum lub inne przedstawiające rzeczywiste możliwości regulacyjne tego monitora (chociażby dlatego, aby nie wprowadzać w błąd potencjalnych nabywców tego monitora).
Zgadzam się całkowicie ze zdaniem Pana M. Strączka odnośnie emulacji sRGB w tym modelu jednocześnie pozwalając sobie przytoczyć fragment instrukcji obsługi dotyczący tego trybu:
„
sRGB: Tryb sRGB zdecydowanie poprawia wierność kolorów pulpitu przez pojedyncze,
standardowe rozmieszczenie kolorów RGB. Dzięki tej obsłudze kolorów użytkownik może
z łatwością i pewnością siebie przekazywać kolory bez konieczności dodatkowego
zarządzenia kolorami w najbardziej typowych przypadkach.”
Jak dobrze rozumiem, w trybie tym niekoniecznie chodzi o idealne odzwierciedlenie przejść tonalnych. Potwierdzam, że jakość wykonania monitora i jego podświetlenie stoi na bardzo wysokim poziomie, mając do wyboru model HP L2275W w niewiele niższej cenie (proszę sprawdzić ceny w wyszukiwarkach) bez wahania polecam model P221W (to całkiem inna klasa sprzętu, a cena podobna).
marcin.r.straczek - 27-01-2009 12:17
RovanW takim razie postaramy się jak najszybciej zamieścić Twoje zdjęcia MENU OSM. Myślę, że wiele dało wyjaśnienie kwestii menu OSD przez samego producenta. Przy okazji dziękuje NEC za bardzo szybką reakcję.
Nie zarejestrowany - 27-01-2009 12:39
Dla ciekawskich tematu, przesyłam fragment tabelki z czeskiego magazynu w którym testowano również ten monitor.
http://img145.imageshack.us/img145/3350/p221wul7.th.jpgLink do zdjęcia :
ImageShack - Image Hosting :: p221wul7.jpg
Nie zarejestrowany - 06-02-2009 18:07
Mam kilka pytań. Czy ktoś zna odpowiedzi?
1. Czy jak chcę mieć optymalne parametry monitora to muszę zrobić kalibrację zewnętrznym kalibratorem? Czy wystarczy kalibracja sprzętowa?
2. Czy ktoś porównywał tego NEC-a z Eizo S2231W? A może ktoś widział gdzieś takie porównanie (poza prasą czeską).
3. Czy muszę monitor "dostroić" do konkretnej karty graficznej? W moim przypadku karta to będzie Matrox Parhelia 128MB BOX.
4. Jak dobrać resztę zestawu do tej karty i tego monitora? Oczywiste dla mnie jest 3GB RAM i 0,5 TB dysk. Reszta: płyta, zasilacz, procesor (conajmniej 2 rdzenie, ale co więcej?) jest zagadką. Zestaw będzie służył do obróbki zdjęć w Photoshopie, pracy w Corelu, Autocadzie, grafiki 3D.
Dziękuję.
marcin.r.straczek - 09-02-2009 09:53
Cytat:
1. Czy jak chcę mieć optymalne parametry monitora to muszę zrobić kalibrację zewnętrznym kalibratorem? Czy wystarczy kalibracja sprzętowa?
Kalibracja sprzętowa to kalibracja za pomocą kalibratora! Kalibrację sprzętową umożliwia monitor z programowalną tablicą LUT.
Kalibracja programowa to kalibracja za pomocą kalibratora! Kalibrację programową umożliwia każdy monitor, za jej pomocą wysterowywana jest tablica LUT karty graficznej.
Różnica między kalibracjami jest taka, że sprzętowa ustawia tablicę LUT monitora, programowa ustawia tablicę LUT karty graficznej.
Cytat:
Czy ktoś porównywał tego NEC-a z Eizo S2231W? A może ktoś widział gdzieś takie porównanie (poza prasą czeską).
EIZO jest monitorem 10 bądź nawet 8 bitowym (nie pamiętam) na pewno nei jest 12 bitowy jak testowany NEC, EIZO posiada również mniejszy gamut barwowy, a dodatkowo nie posiada programowalnej tablicy LUT. NEC jest lepszy.
Cytat:
Czy muszę monitor "dostroić" do konkretnej karty graficznej? W moim przypadku karta to będzie Matrox Parhelia 128MB BOX.
Monitor będzie współpracował dobrze z każdą kartą graficzną.
Cytat:
Jak dobrać resztę zestawu do tej karty i tego monitora? Oczywiste dla mnie jest 3GB RAM i 0,5 TB dysk. Reszta: płyta, zasilacz, procesor (conajmniej 2 rdzenie, ale co więcej?) jest zagadką. Zestaw będzie służył do obróbki zdjęć w Photoshopie, pracy w Corelu, Autocadzie, grafiki 3D.
Jeżeli zestaw ma służyć do obróbki grafiki polecam dużo ramu i solidny 4 rdzeniowy procesor, karta graficzna jest konieczna do przetwarzania grafiki 3D.
czornyj - 10-02-2009 14:30
Cytat:
EIZO jest monitorem 10 bądź nawet 8 bitowym (nie pamiętam) na pewno nei jest 12 bitowy jak testowany NEC, EIZO posiada również mniejszy gamut barwowy, a dodatkowo nie posiada programowalnej tablicy LUT. NEC jest lepszy. Obydwa panele wyposażone są w 10-o bitową LUT - W 12-o bitowe LUT wyposażone są dopiero profesjonalne modele serii x90.
Na podstawie obserwacji wizualnych i wyników kalibracji uważam, że P221 i S2231W są panelami podobnej klasy. Przewagą Neca jest głównie możliwość wygodnej kalibracji sprzętowej i niższa cena.
W przypadku braku dostępu do kalibratora i oprogramowania Spectraview zalecałbym raczej zakup Eizo. Egzemplarz P221 z którym miałem doczynienia natywnie wykazywał się nienajlepszym zlinearyzowaniem do gradacji gamma 2,2 dlatego sprzętowa kalibracja tych paneli jest mocno wskazana. Wszystkie panele Eizo S2231W z którymi miałem doczynienia miały fabrycznie bardzo ładnie ustawioną gradację odpowiadającą funkcji gamma 2,2.
marcin.r.straczek - 10-02-2009 20:34
Cytat:
Obydwa panele wyposażone są w 10-o bitową LUT - W 12-o bitowe LUT wyposażone są dopiero profesjonalne modele serii x90.
Na podstawie obserwacji wizualnych i wyników kalibracji uważam, że P221 i S2231W są panelami podobnej klasy. Przewagą Neca jest głównie możliwość wygodnej kalibracji sprzętowej i niższa cena.
W przypadku braku dostępu do kalibratora i oprogramowania Spectraview zalecałbym raczej zakup Eizo. Egzemplarz P221 z którym miałem doczynienia natywnie wykazywał się nienajlepszym zlinearyzowaniem do gradacji gamma 2,2 dlatego sprzętowa kalibracja tych paneli jest mocno wskazana. Wszystkie panele Eizo S2231W z którymi miałem doczynienia miały fabrycznie bardzo ładnie ustawioną gradację odpowiadającą funkcji gamma 2,2. Pozwole się nie zgodzić. Polecam zainteresowanie się programem SpectraView II dostępnym w internecie w najnowszej wersji.
Dodatkowo monitor który testowałem oraz egzemplarz który mam obecnie w domu doskonale reprodukuje gammę 2.2 przejście gradientowe jest niezwykle płynne.
Widziałem również EIZO S2231W i fabrycznie pod względem odwzorowania gamma oba monitory wypadają identycznie. NEC ma dodatkowo niższy błąd DeltaE. EIZO dodatkowo dysponuje gamutem 92% AdobeRGB , NEC 95% AdobeRGB.
EIZO plusy:
-bardzo dobra równomierność podświetlenia
-niezłe fabryczne ustawienia (gamma, DeltaE, punkt bieli)
NEC plusy:
-bardzo dobra równomierność podświetlenia
-szerszy niż w EIZO gamut
-niższy niż w EIZO błąd deltaE
-niezłe fabryczne ustawienia( gamma jak wykazał
czornyj może być gorsza, niemniej jednak u mnie wszystko jest ok. niższy błąd DeltaE, dobrze skalibrowany punkt bieli - podobnie zresztą jak w EIZO)
p.s
Polecam oprogramowanie SpectraView II :) dla monitora NEC P221W - polecam włączenie trybu gamma 2.2 lub L*.
czornyj - 10-02-2009 22:17
Cytat:
Pozwole się nie zgodzić. Polecam zainteresowanie się programem SpectraView II dostępnym w internecie w najnowszej wersji.
Dodatkowo monitor który testowałem oraz egzemplarz który mam obecnie w domu doskonale reprodukuje gammę 2.2 przejście gradientowe jest niezwykle płynne.
Widziałem również EIZO S2231W i fabrycznie pod względem odwzorowania gamma oba monitory wypadają identycznie. NEC ma dodatkowo niższy błąd DeltaE. EIZO dodatkowo dysponuje gamutem 92% AdobeRGB , NEC 95% AdobeRGB.
EIZO plusy:
-bardzo dobra równomierność podświetlenia
-niezłe fabryczne ustawienia (gamma, DeltaE, punkt bieli)
NEC plusy:
-bardzo dobra równomierność podświetlenia
-szerszy niż w EIZO gamut
-niższy niż w EIZO błąd deltaE
-niezłe fabryczne ustawienia( gamma jak wykazał czornyj może być gorsza, niemniej jednak u mnie wszystko jest ok. niższy błąd DeltaE, dobrze skalibrowany punkt bieli - podobnie zresztą jak w EIZO)
p.s
Polecam oprogramowanie SpectraView II :) dla monitora NEC P221W - polecam włączenie trybu gamma 2.2 lub L*. P221W kalibrowałem niczym innym, jak profilerem Spectraview II (prywatnie posiadam 2190UXi, więc siłą rzeczy program ten jest mi nieobcy). Natywne ustawienie gradacji w egzemplarzu, który kalibrowałem było takie sobie, więc sprzętową kalibrację uważam za wskazaną - w przypadku Eizo jest mz. znacznie lepiej.
Kalibracja do krzywej L* zalecana jest w przypadku pracy w przestrzeni edycyjnej ECI RGB v.2 lub CMYK (choć z CMYK-iem sprawa jest nieco dyskusyjna) - przy pracy w sRGB lub AdobeRGB i w aplikacjach pozbawionych modułu zarządzania barwą L* nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Nec istotnie ma odrobinę większy gamut (choć różnice w stosunku do Eizo nie są wielkie), jego sprzętowa kalibracja jest szybka, wygodna i bardziej precyzyjna, więc jeśli ktoś ma dostęp do sprzętu i oprogramowania, to wybór jest prosty (tym bardziej, że cena jest atrakcyjna). Jeśli jednak mamy możliwości wykonania sprzętowej kalibracji - skłaniałbym się ku Eizo, są fabrycznie dobrze zlinearyzowane a ich natywna temperatura barwowa jest bliska 6500K.
marcin.r.straczek - 11-02-2009 09:31
Cytat:
P221W kalibrowałem niczym innym, jak profilerem Spectraview II (prywatnie posiadam 2190UXi, więc siłą rzeczy program ten jest mi nieobcy). Natywne ustawienie gradacji w egzemplarzu, który kalibrowałem było takie sobie, więc sprzętową kalibrację uważam za wskazaną - w przypadku Eizo jest mz. znacznie lepiej.
Kalibracja do krzywej L* zalecana jest w przypadku pracy w przestrzeni edycyjnej ECI RGB v.2 lub CMYK (choć z CMYK-iem sprawa jest nieco dyskusyjna) - przy pracy w sRGB lub AdobeRGB i w aplikacjach pozbawionych modułu zarządzania barwą L* nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Nec istotnie ma odrobinę większy gamut (choć różnice w stosunku do Eizo nie są wielkie), jego sprzętowa kalibracja jest szybka, wygodna i bardziej precyzyjna, więc jeśli ktoś ma dostęp do sprzętu i oprogramowania, to wybór jest prosty (tym bardziej, że cena jest atrakcyjna). Jeśli jednak mamy możliwości wykonania sprzętowej kalibracji - skłaniałbym się ku Eizo, są fabrycznie dobrze zlinearyzowane a ich natywna temperatura barwowa jest bliska 6500K. Zastanawiam się która aplikacja w zastosowaniu profesjonalnym do pracy z którymi zaleca się zakup takiego monitora nie jest zoptymalizowana do zarządzania barwą :)
Nie zarejestrowany - 12-02-2009 19:02
W odpowiedzi na moje pytanie wywiązała się bardzo dla mnie pouczająca dyskusja. Wielkie dzięki! Wynika z niej, że jedną z ważniejszych różnic pomiędzy tymi monitorami jest możliwość kalibracji sprzętowej NEC-a, ale żeby z tej przewagi skorzystać, trzeba dysponować odpowiednim sprzętem, oprogramowaniem i wiedzą. Gdzie zatem tejże kalibracji mam szukać (w Warszawie) i jakim budżetem muszę dysponować? Czy to ćwiczenie trzeba potem powtarzać, czy raz skalibrowany monitor pracuje już zawsze w sposób optymalny?
Nie zarejestrowany - 12-02-2009 19:31
MultiSync P221W czy Eizo san? Mam to samo pytanie do fachowców o wybór monitora (obróbka zdjęć, grafika 2d, 3d).
Dodatkowo proszę uprzejmie radzących o wzięcie pod uwagę mojej niechęci do gmerania w ustawieniach i w kalibracji sprzętowej (mała cierpliwość i średnie zacięcie). Monitor musiałby ładnie świecić bez dodatkowego kalibratora i bez moich interwencji w ustawieniach. Po prostu BABA i wszystko jasne ;). Może nie wszystko: kolor i wzornictwo nie ma znaczenia.
Z góry dziękuję za poradę.
marcin.r.straczek - 13-02-2009 09:31
Cytat:
W odpowiedzi na moje pytanie wywiązała się bardzo dla mnie pouczająca dyskusja. Wielkie dzięki! Wynika z niej, że jedną z ważniejszych różnic pomiędzy tymi monitorami jest możliwość kalibracji sprzętowej NEC-a, ale żeby z tej przewagi skorzystać, trzeba dysponować odpowiednim sprzętem, oprogramowaniem i wiedzą. Gdzie zatem tejże kalibracji mam szukać (w Warszawie) i jakim budżetem muszę dysponować? Czy to ćwiczenie trzeba potem powtarzać, czy raz skalibrowany monitor pracuje już zawsze w sposób optymalny? Kalibrację sprzętową moze Pan przeprowadzić samodzielnie za pomocą oprogramowania SpectraView II oraz kalibratora. Koszt kalibratora to około 600-700zł brutto. Oprogramowanie do ściągnięcia z internetu ;)
marcin.r.straczek - 13-02-2009 09:35
Cytat:
Mam to samo pytanie do fachowców o wybór monitora (obróbka zdjęć, grafika 2d, 3d).
Dodatkowo proszę uprzejmie radzących o wzięcie pod uwagę mojej niechęci do gmerania w ustawieniach i w kalibracji sprzętowej (mała cierpliwość i średnie zacięcie). Monitor musiałby ładnie świecić bez dodatkowego kalibratora i bez moich interwencji w ustawieniach. Po prostu BABA i wszystko jasne ;). Może nie wszystko: kolor i wzornictwo nie ma znaczenia.
Z góry dziękuję za poradę. Niestety będziemy tutaj niezgodni z
czornym w mojej opinii lepszym monitorem, który zdecydowanie zasługuje na większą uwagę :)
Nawet jeżeli odrobinę słabiej odwzorowuje przejście tonalne to po pewnym czasie (kiedy monitor, a właściwie podświetlenie się zestarzeje) będzie można ładnie go skalibrować i chociaż w jakimś stopniu skompensować utratę jakości wyświetlanych barw. Ja osobiście polecam NECa P221W - dodatkowo naprawdę atrakcyjna cena.
czornyj - 13-02-2009 11:22
Cytat:
Niestety będziemy tutaj niezgodni z czornym w mojej opinii lepszym monitorem, który zdecydowanie zasługuje na większą uwagę :)
Nawet jeżeli odrobinę słabiej odwzorowuje przejście tonalne to po pewnym czasie (kiedy monitor, a właściwie podświetlenie się zestarzeje) będzie można ładnie go skalibrować i chociaż w jakimś stopniu skompensować utratę jakości wyświetlanych barw. Ja osobiście polecam NECa P221W - dodatkowo naprawdę atrakcyjna cena. Nie jest tak, że go nie polecam, jednak jak w przypadku wszystkich produktów NEC-a zalecałbym pewną rezerwę. Sam jestem wielkim zwolennikiem produktów tej firmy (mają absolutnie bezkonkurencyjny stosunek możliwości do ceny), ale z jakością wykonania niestety bywa już różnie.
Nie zarejestrowany - 13-02-2009 13:53
Z tego co zrozumiałem, to konkluzja jest dla dziewczyny niesatysfakcjonująca. Zarówno przy wyborze NEC-a jak i Eizo dla optymalnej pracy zestawu wymagany jest kalibrator. W zestawie z NEC podwójnie - do kalibracji karty graficznej i samego monitora. W zestawie z Eizo - tylko do kalibracji karty graficznej. W uproszczeniu, po obu kalibracjach NEC powinien dawać lepszy obraz, a bez kalibracji sprzętowej - gorszy.
Sentymentalny - 15-02-2009 11:07
Wśród opcji, które zostały opisane i o których dyskutujecie nie ma mowy o jednym, co mnie akurat bardzo interesuje. Może to jest oczywistość - nie wiem, bo nie miałem styku z wieloma panelami LCD dotychczas - ale
czy ten model ma w sobie jakieś funkcje dotyczące sposobu wyświetlania obrazu, jego rozmiaru i proporcji? Może to w przypadku osób zajmujących sie grafiką (pewnie większośc tutaj) ma małe znaczenie, ale do ogólnego użytkowania takie możliwości monitora są przydatne. Jak wiadomo to jest panorama, a za tym idą wszystkie komplikacje dotyczące aspektu obrazu.
Wiem, że mogę manipulować tymi parametrami z poziomu sterownika karty graficznej, ale uważam, że jeżeli sam monitor daje taką możliwość, to jest to jego duży plus. Wiem też że inne modele NEC np. EA2xxWM (różne rozmiary) mają takie opcje dostępne po prostu przez OSD. Jak jest tutaj?
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym, w ogóle na razie mało o tym monitorze jeszcze ludzie napisali, stąd mam nadzieję, że może ktoś Was, kto już testował ten sprzęt, jest w stanie mi odpowiedzieć.
Czy jest możlwiość wyświetlania obrazu z zachowaniem proporcji, z zachowaniem np. rozdzielczości (bez skalowania w żadnym kierunku), czy są jakieś możliwości właśnie skalowania...Wszelkie info na ten temat w przypadku P221W będzie mi bardzo pomocne. Z góry dzięki!
marcin.r.straczek - 15-02-2009 12:24
Cytat:
Wśród opcji, które zostały opisane i o których dyskutujecie nie ma mowy o jednym, co mnie akurat bardzo interesuje. Może to jest oczywistość - nie wiem, bo nie miałem styku z wieloma panelami LCD dotychczas - ale czy ten model ma w sobie jakieś funkcje dotyczące sposobu wyświetlania obrazu, jego rozmiaru i proporcji? Może to w przypadku osób zajmujących sie grafiką (pewnie większośc tutaj) ma małe znaczenie, ale do ogólnego użytkowania takie możliwości monitora są przydatne. Jak wiadomo to jest panorama, a za tym idą wszystkie komplikacje dotyczące aspektu obrazu.
Wiem, że mogę manipulować tymi parametrami z poziomu sterownika karty graficznej, ale uważam, że jeżeli sam monitor daje taką możliwość, to jest to jego duży plus. Wiem też że inne modele NEC np. EA2xxWM (różne rozmiary) mają takie opcje dostępne po prostu przez OSD. Jak jest tutaj?
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym, w ogóle na razie mało o tym monitorze jeszcze ludzie napisali, stąd mam nadzieję, że może ktoś Was, kto już testował ten sprzęt, jest w stanie mi odpowiedzieć. Czy jest możlwiość wyświetlania obrazu z zachowaniem proporcji, z zachowaniem np. rozdzielczości (bez skalowania w żadnym kierunku), czy są jakieś możliwości właśnie skalowania...
Wszelkie info na ten temat w przypadku P221W będzie mi bardzo pomocne. Z góry dzięki! Oczywiście monitor posiada wszystkie tryby skanowania obrazu włącznie z skalowaniem 1:1. Mamy możliwość zmiany aspektu z wide na 4:3,5:4 oraz pełnego skalowania do wielkości ekranu.
Dziewczyna nie kalibrator - 22-02-2009 13:08
Cytat:
Z tego co zrozumiałem, to konkluzja jest dla dziewczyny niesatysfakcjonująca. Zarówno przy wyborze NEC-a jak i Eizo dla optymalnej pracy zestawu wymagany jest kalibrator. W zestawie z NEC podwójnie - do kalibracji karty graficznej i samego monitora. W zestawie z Eizo - tylko do kalibracji karty graficznej. W uproszczeniu, po obu kalibracjach NEC powinien dawać lepszy obraz, a bez kalibracji sprzętowej - gorszy. Zaraz zaraz.. kalibrator zewnętrzny w każdym monitorze kalibruje chyba to samo! Może się różnić zakresem, czułością, opcjami, etc. ale nie poważną funkcją (kalibracja tylko monitora lub tylko karty graficznej). W końcu to ta sama maszynka! Czyli zakres sprzętu podlegającego kalibracji powinien być ten sam tu i tu ( Eiso Flex..2231 i NEc P221W). Na logikę.
czornyj - 25-02-2009 14:44
Cytat:
Zaraz zaraz.. kalibrator zewnętrzny w każdym monitorze kalibruje chyba to samo! Może się różnić zakresem, czułością, opcjami, etc. ale nie poważną funkcją (kalibracja tylko monitora lub tylko karty graficznej). W końcu to ta sama maszynka! Czyli zakres sprzętu podlegającego kalibracji powinien być ten sam tu i tu ( Eiso Flex..2231 i NEc P221W). Na logikę. Nie. W przypadku monitorów ze sprzętową kalibracją krzywe korekcyjne wgrywane są do wewnętrznych, 10-16 bitowych LUT monitora. W kalibracji zwykłej ewentualna korekta może być wprowadzona jedynie do 8-o bitowej LUT karty graficznej - w efekcie pogarszamy tonalność, bo korekta powoduje przycinanie dostępnej palety.
W przypadku Eizo S2231W nie jest źle, bo monitor jest nieźle skalibrowany fabrycznie do gamma 2,2, a jego natywny punkt bieli bliski jest wartości 6500K - ewentualna korekta jest minimalna i nie powoduje wyraźnego pogorszenia tonalności monitora. Ale zdecydowanie większe możliwości kalibracji daje nam sprzętowo kalibrowany P221W.
Nie zarejestrowany - 26-02-2009 07:24
Cytat:
Kalibrację sprzętową moze Pan przeprowadzić samodzielnie za pomocą oprogramowania SpectraView II oraz kalibratora. Koszt kalibratora to około 600-700zł brutto. Oprogramowanie do ściągnięcia z internetu ;) A gdzie konkretnie można ściągnąć oprogramowanie (Spectraview jak rozumiem) ? Bo owszem, na stronie NEC'a jest, ale wymaga dodatkowego numeru licencji które póki co u nas się kupić nie da...
msn - 26-02-2009 15:46
Witam,
Chciałem podzielić się kilkoma uwagami nt. monitora NEC P221W. Niedawno zamieniłem swojego starego Samsunga 971p na ten właśnie model. W dużej mierze uczyniłem to na podstawie recenzji na PC arenie - jedyna jaką do momentu zakupu znalazłem - bo już od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem przejścia na Wide Gamut, a cena i 10-bitowy LUT sprawiły, że monitor jawił się jako "łakomy kąsek".
Generalnie wszystko byłoby super - bo monitor super wyświetla kolory, wzorowo się skalibrował itp. - gdyby nie dwie sprawy.
1. Równomierność podświetlenia monitora bardzo odbiega od tego co jest przedstawione w recenzji - dolny lewy róg świeci wyraźnie słabiej niż reszta ekranu.
2. Drugą poważniejszą rzeczą - może powiązaną z pierwszą - z którą trzeba się zmierzyć to wyraźne różnice w temeraturze barwowej w różnych częściach ekranu. Patrząc od lewego dolnego rogu na skos ku prawej górze, monitor wyraźnie zmienia barwę z sino-zielonej (lewy dół) po neutralną (środek) i z prawej strony przechodzi w delikatne zabarwienie magentowo-żółto-czerowne (środek prawej strony).
Na różnokolorowych tłach nie jest to oczywiście widoczne, ale jak mamy jednolitą jasną lub szarą powierzchnie (np. tło aplikacji na cały ekran) albo dwie białe strony obok siebie (Word) to jest to drażniące. Dla kogoś kto chciałby wykonywać prace graficzne może to być dyskwalifikujące, dla innych wrażliwych irytujące.
Pierwszy egzemplarz, który kupiłem miał coś takiego, wymieniłem go na inny i też jest to samo - chociaż może w trochę mniejszym nasileniu.
Dodatkowo wydaje się, że jak monitor dobrze się wygrzeje to efekt ten jest trochę mniej widoczny - ale może to kwestia że pewnym czasie człowiek się przyzwyczaja.
Dzwoniłem do serwisu NECa i pan poinformował mnie, że jak do tej pory trafiły do nich dwa monitory tego modelu (z jakichś innych przyczyn) i oba mają taki sam efekt - nawet podobno ustawiali je koło siebie i porównywali.
Dodatkowo zostałem poinformowany, że na obecną chwilę nie wiedzą co jest tego przyczyną i nic nie mogą w tej kwestii zrobić - chyba że otrzymają jakieś wytyczne od producenta.
I mam pytanie do recenzentów i posiadaczy tego modelu. Czy też zauważyliście u siebie opisaną wyżej cechę? Ciekawy jestem czy faktycznie wszystkie p221w tak mają, czy po prostu trafiłem na pechową serię?
Dodatkowo sugestia do redaktorów. Moim zdaniem znacznie wiarygodniej wyglądałyby recenzję, gdyby przeprowadzać je na seryjnych egzemplarzach ze sklepu, a nie wyselekcjonowanych i sprawdzonych dodatkowo egzemplarzach pokazowych od producenta.
Pozdrawiam
msn
czornyj - 26-02-2009 17:19
Trudno powiedzieć na ile może to być kwestia kiepskiego egzemplarza, na ile cech matrycy. Seryjny P221W którego kalibrowałem był dość równomiernie podświetlony, choć w rogach - szczególnie w panoramach - zwykle można się dopatrzeć pewnych mocniejszych nierównomierności.
LCD mają też niestety tendencję do wykazywania pewnych nierównomierności chromatycznych, nawet w najlepszych panelach można się pewnych niedoskonałości dopatrzyć. W przypadku matryc S-PVA dodatkowo zjawisko to potęgowane jest przez zmianę chrominancji w funkcji kąta - powierzchnia panelu oglądana pod kątem może lekko zmieniać ton.
Proponuję przesunąć się względem panelu tak, by patrzeć prostopadle pod kątem 90° na lewy bok, potem to samo na prawy bok i zaobserwować jaki przynosi to efekt. Jeśli podczas takiej obserwacji obszar oglądany pod kątem prostym staje się neutralny, to jest to kwestia natury matrycy. Jeśli przebarwienia pozostaną takie same - może to być wada.
Panel z którym miałem doczynienia wydał mi się w miarę równomierny, ale miałem go krótko i nie zdążyłem się "opatrzyć", ani dokładnie go pomierzyć - jakieś niedoskonałości na pewno jednak były. Pytanie, na jaką skalę ten problem występuje w Pańskim egzemplarzu.
marcin.r.straczek - 26-02-2009 21:46
Cytat:
Witam,
Chciałem podzielić się kilkoma uwagami nt. monitora NEC P221W. Niedawno zamieniłem swojego starego Samsunga 971p na ten właśnie model. W dużej mierze uczyniłem to na podstawie recenzji na PC arenie - jedyna jaką do momentu zakupu znalazłem - bo już od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem przejścia na Wide Gamut, a cena i 10-bitowy LUT sprawiły, że monitor jawił się jako "łakomy kąsek".
Generalnie wszystko byłoby super - bo monitor super wyświetla kolory, wzorowo się skalibrował itp. - gdyby nie dwie sprawy.
1. Równomierność podświetlenia monitora bardzo odbiega od tego co jest przedstawione w recenzji - dolny lewy róg świeci wyraźnie słabiej niż reszta ekranu.
2. Drugą poważniejszą rzeczą - może powiązaną z pierwszą - z którą trzeba się zmierzyć to wyraźne różnice w temeraturze barwowej w różnych częściach ekranu. Patrząc od lewego dolnego rogu na skos ku prawej górze, monitor wyraźnie zmienia barwę z sino-zielonej (lewy dół) po neutralną (środek) i z prawej strony przechodzi w delikatne zabarwienie magentowo-żółto-czerowne (środek prawej strony).
Na różnokolorowych tłach nie jest to oczywiście widoczne, ale jak mamy jednolitą jasną lub szarą powierzchnie (np. tło aplikacji na cały ekran) albo dwie białe strony obok siebie (Word) to jest to drażniące. Dla kogoś kto chciałby wykonywać prace graficzne może to być dyskwalifikujące, dla innych wrażliwych irytujące.
Pierwszy egzemplarz, który kupiłem miał coś takiego, wymieniłem go na inny i też jest to samo - chociaż może w trochę mniejszym nasileniu.
Dodatkowo wydaje się, że jak monitor dobrze się wygrzeje to efekt ten jest trochę mniej widoczny - ale może to kwestia że pewnym czasie człowiek się przyzwyczaja.
Dzwoniłem do serwisu NECa i pan poinformował mnie, że jak do tej pory trafiły do nich dwa monitory tego modelu (z jakichś innych przyczyn) i oba mają taki sam efekt - nawet podobno ustawiali je koło siebie i porównywali.
Dodatkowo zostałem poinformowany, że na obecną chwilę nie wiedzą co jest tego przyczyną i nic nie mogą w tej kwestii zrobić - chyba że otrzymają jakieś wytyczne od producenta.
I mam pytanie do recenzentów i posiadaczy tego modelu. Czy też zauważyliście u siebie opisaną wyżej cechę? Ciekawy jestem czy faktycznie wszystkie p221w tak mają, czy po prostu trafiłem na pechową serię?
Dodatkowo sugestia do redaktorów. Moim zdaniem znacznie wiarygodniej wyglądałyby recenzję, gdyby przeprowadzać je na seryjnych egzemplarzach ze sklepu, a nie wyselekcjonowanych i sprawdzonych dodatkowo egzemplarzach pokazowych od producenta.
Pozdrawiam
msn Monitor, który testowaliśmy zdecydowanie nie posiadał wad o których Pan pisze. Proponuje przeprowadzić test tak jak opisał to kolega wyżej.
Jeżeli chodzi o sugestię to za każdym razem testujemy monitory z tak zwanej półki. Przy tym egzemplażu mieliśmy duże szczeście ponieważ dzięki polskiemu NECowi mogliśmy zobaczyć P221W jako pierwsza redakcja na świecie monitor był u nas bardzo długo, a recenzja pojawiła sie dopiero wówczas kiedy zdjęto embargo na publikację informacji na jego temat.
Osobiście dodam od siebie, że monitor miałem około 2 miesięcy! Równomierność podświetlenia była na prawdę dobra, choć nie tak dobra jak w produktach z serii SpectraView, które miałem okazję oglądać niedawno.
msn - 27-02-2009 00:36
Cytat:
czornyj napisał: W przypadku matryc S-PVA dodatkowo zjawisko to potęgowane jest przez zmianę chrominancji w funkcji kąta - powierzchnia panelu oglądana pod kątem może lekko zmieniać ton.
Niestety nie jest to raczej ten przypadek. To zjawisko oczywiście występuje ale jest normalne dla paneli PVA ;-).
Dla zilustrowania efektu wklejam linki do kilku zdjęć, które zrobiłem - na różnych jednolitych tłach. Pokazują one mniej więcej na czym polega problem. Zdjęcia zrobione są z odległości około 1.5m na wprost więc kąty padania nie mają raczej znaczenia.
Pytanie czy może to być po prostu efektem nierównomiernego podświetlenia czy raczej coś innego?
http://img16.imageshack.us/img16/2416/dsc2293qs3.th.jpg http://img18.imageshack.us/img18/8338/dsc2291oy8.th.jpg http://img21.imageshack.us/img21/1671/dsc2289cx1.th.jpg http://img22.imageshack.us/img22/3995/dsc2287ip0.th.jpg http://img23.imageshack.us/img23/5112/dsc2280wb6.th.jpgAha, muszę dodać, że zdjęcia trochę przejaskrawiają problem - w rzeczywistości nie jest to aż tak mocne, chociaż wyraźnie widoczne - ale pokazują o co chodzi.
czornyj - 27-02-2009 15:56
Zdjęcia bardzo podkreślają wszelkie nierównomierności, ale wygląda to kiepsko. Ciemniejsze lub jaśniejsze plamy to kwestia nierównomierności podświetlenia, natomiast kolorowe zafarby są winą kiepskiej matrycy.
KubaJB - 27-02-2009 16:33
Moj NEC 223WM tez ma wade. Mianowicie, strasznie nierownomierne podswietlenie. Przy normalnej pracy tego wogle nie widac, ale ogladajac film, albo pracujac na czarnym tle, jest to troche uciazliwe. Monitor kupilem wysylkowo, wiec nie bawilem sie w zadne reklamacje. Na foto jak to juz ktos podkreslil jest to bardziej widoczne niz w rzeczywistosci, tak to mniejwiecej wyglada
P1020459.JPG | jb111 | Fotki, Zdjęcia, Obrazki Fotosik.pl
msn - 27-02-2009 17:13
Cytat:
czornyj napisał:
Zdjęcia bardzo podkreślają wszelkie nierównomierności, ale wygląda to kiepsko. Ciemniejsze lub jaśniejsze plamy to kwestia nierównomierności podświetlenia, natomiast kolorowe zafarby są winą kiepskiej matrycy.
Hmm, ale miałem dwa egzemplarze, które miały to samo, i to samo mówili mi w serwisie, na podstawie egzemplarzy, które oni mieli - zafarb zieleń > czerwony idzie od lewego dolnego rogu do w prawo do góry. Czyli może to też być jakiś problem konstrukcyjny - bo dziwne że we wszystkich zaobserwowanych przypadkach dzieje się to w tych samych miejscach...
No i jestem trochę w kropce bo nie wiem czy to się powinno reklamować czy się trzeba przyzwyczaić bo procent egzemplarzy bez tego efektu jest znikomy...
marcin.r.straczek - 28-02-2009 13:22
Cytat:
Moj NEC 223WM tez ma wade. Mianowicie, strasznie nierownomierne podswietlenie. Przy normalnej pracy tego wogle nie widac, ale ogladajac film, albo pracujac na czarnym tle, jest to troche uciazliwe. Monitor kupilem wysylkowo, wiec nie bawilem sie w zadne reklamacje. Na foto jak to juz ktos podkreslil jest to bardziej widoczne niz w rzeczywistosci, tak to mniejwiecej wyglada P1020459.JPG | jb111 | Fotki, Zdjęcia, Obrazki Fotosik.pl Monitor zdecydowanie nadaje się na gwarancję. Serwis NECa na pewno wymieni panel.
czornyj - 02-03-2009 12:31
Cytat:
Hmm, ale miałem dwa egzemplarze, które miały to samo, i to samo mówili mi w serwisie, na podstawie egzemplarzy, które oni mieli - zafarb zieleń > czerwony idzie od lewego dolnego rogu do w prawo do góry. Czyli może to też być jakiś problem konstrukcyjny - bo dziwne że we wszystkich zaobserwowanych przypadkach dzieje się to w tych samych miejscach...
No i jestem trochę w kropce bo nie wiem czy to się powinno reklamować czy się trzeba przyzwyczaić bo procent egzemplarzy bez tego efektu jest znikomy... Zauważyłem, że jest Pan z Krakowa - na odległość ciężko coś zgadnąć, ale jeśli miałby Pan czas, mogę wpaść i rzucić okiem (i przyrządem) na to cudo.
byly_uzytkownik - 06-03-2009 13:56
NIE_DO_GRAFIKI Niestety nie jest prawda ze cytyuje: "doskonałe odwzorowanie kolorów, nawet w przypadku ustawień fabrycznych nie wymusza na przyszłym użytkowniku posiadania kalibratora lub korzystania z usług osób kalibrujących monitory." Jest wrecz odwrotnie, proponuje zrobic gradient od bialego do czarnego np w photoshopie. Plynnosc przejsc tonalnych blaga o pomste do nieba(taki gradient wyglada jak przebarwione nierownomierne schodki) i bez dostepu do sprzetu kalibracyjnego nie da sie tego monitora uzywac do niczego zwiazanego z grafika. Dodatkowa wada bylo nierowne podswietlenie i zielony zafarb w dolnych rogach. Kolejna sprawa juz poza obrazowa byla jakos materialow... Plastiki wykorzystane sa raczej miernej jakosci a przyciski od OSD nie bardzo kontaktuja... Ogolnie strasznie sie zawiodlem bo myslalem ze NEC cos juz soba reprezentuje.
czornyj - 07-03-2009 13:02
Cytat:
Niestety nie jest prawda ze cytyuje: "doskonałe odwzorowanie kolorów, nawet w przypadku ustawień fabrycznych nie wymusza na przyszłym użytkowniku posiadania kalibratora lub korzystania z usług osób kalibrujących monitory." Jest wrecz odwrotnie, proponuje zrobic gradient od bialego do czarnego np w photoshopie. Plynnosc przejsc tonalnych blaga o pomste do nieba(taki gradient wyglada jak przebarwione nierownomierne schodki) i bez dostepu do sprzetu kalibracyjnego nie da sie tego monitora uzywac do niczego zwiazanego z grafika. Dodatkowa wada bylo nierowne podswietlenie i zielony zafarb w dolnych rogach. Kolejna sprawa juz poza obrazowa byla jakos materialow... Plastiki wykorzystane sa raczej miernej jakosci a przyciski od OSD nie bardzo kontaktuja... Ogolnie strasznie sie zawiodlem bo myslalem ze NEC cos juz soba reprezentuje. To jest właśnie urok NEC-a. Jeśli trafi się na dobrą sztukę, to niech się Eizo schowa - jeśli trafi się na syfa, to nie ma zmiłuj.
Widziałem dwa panele P221W. Jeden był równo podświetlony, nie miał zafarbów, natomiast miał b. kiepską liniowość (co oczywiście udało się wyeliminować kalibracją sprzętową). Drugi (kolegi msn) był całkiem dobrze zlinearyzowany, natomiast miał sakramencki zafarb - lewa strona była zielonkawa, prawa w miarę neutralna, a przy krawędzi magentowa. Różnica między prawą a lewą stroną średnio dE 4 - w pracy z fotografiami czarno-białymi taki panel to czarna rozpacz.
Wniosek? Należy sprawdzać co się kupuje i koniecznie dokonać sprzętowej kalibracji.
Co do plastików i narzekania na ergonomię, to jest to już moim zdaniem szukanie dziury w całym - plastik jak plastik, a obsługa menu i tak jest 100% wygodniejsza niż ten koszmar w Eizo.
Reasumując - sprzęt ma wprawdzie swoje mankamenty, ale i tak za dwa kafle z hakiem można przy odrobinie szczęścia i zachodów mieć naprawdę kozacki panel. Alternatywą jest Eizo S2231W (lub jego następca - S2232W), które są zwykle solidne, równe, liniowe, ale nie mają możliwości sprzętowej kalibracji i są znacznie droższe.
Oczywiście - komuś mogą w Necu plastiki śmierdzieć, chce mieć panelik nieskazitelny, idealniutki i w pełni nadający się do wykorzystywania w zastosowaniach graficznych o krytycznym znaczeniu barwy. I dla takich osób jest np. dwukrotnie droższy Eizo Color Edge CG222W - serdecznie polecam, większych powodów do narzekań się w tym panelu na pewno nie znajdzie.
Natomiast dla osobób z mnejszym budżetem P221W praktycznie nie ma konkurencji - natomiast zalecana jest ostrożność.
SkaMar - 17-03-2009 11:55
Ten monitor to porażka (przynajmniej mój)
Po bokach świeci na żółto, na czarnym tle białe przebarwienia. Wysłałem do serwisu a oni twierdzą, że "różnica w jasności podświwtlenia nie prezkraczająca 20% mieści sie w normach producenta" - dla mnie szok. Do pracy z fotografią czarno białą to się w ogóle nie nadaje. Mój poprzedni Hunday za 600PLN (22") nadawał się lepiej.
Marcin
marcin.r.straczek - 17-03-2009 21:15
Cytat:
Ten monitor to porażka (przynajmniej mój)
Po bokach świeci na żółto, na czarnym tle białe przebarwienia. Wysłałem do serwisu a oni twierdzą, że "różnica w jasności podświwtlenia nie prezkraczająca 20% mieści sie w normach producenta" - dla mnie szok. Do pracy z fotografią czarno białą to się w ogóle nie nadaje. Mój poprzedni Hunday za 600PLN (22") nadawał się lepiej.
Marcin A mój świeci bardzo ładnie i nie widzę żadnych plam równomierność podświetlenai jest doskonała, może nie idealna, ale bardzo dobra. Skoro tak Panu przeszkadza podświetlenie ekranu zawsze można kupić SpectraView za 5000zł! ... porażka to jest wymagać niezwykłych rzeczy od monitora, który i tak w tej cenie niema sobie równych. Pan wybaczy, ale porównanie do Hunday'a (choć szczerze wątpie że tak nazywał się Pański wcześniejszy monitor bardziej Hyundai) do P221W jest lekko mówiąc przegięciem.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plkonstruktor.keep.pl
Strona
1 z
2 • Wyszukiwarka znalazła 117 rezultatów •
1,
2